Š. Dušan Baláž - ŽENA KOLÁŽ A SAMBaLÁŽ

 

Dušan Baláž sa návštevníkom Galérie Átrium naposledy predstavil svojou samostatnou výstavou v septembri 2015, vtedy ju nazval Do pOdstaty ženy. Jeho obrazy tu mali možnosť vidieť milovníci umenia aj na Vianočných salónoch a prichádzal do prešovského Átria pravidelne aj ako kurátor viacerých výstav svojich kolegov. Tentokrát sa divákom predstaví výstavou ŽENA KOLÁŽ ASAMB(a)LÁŽ, ktorá sa koná pri príležitosti jeho životného jubilea 70 rokov narodenia. Jeho jubilejná výstava mala premiéru v Košiciach. Do Prešova presunul asi 50 obrazov, ide o výber z komornejšej tvorby. Výstava potrvá do 20. augusta.

Na dnešnej vernisáži budete mať možnosť vidieť jeho najnovšiu tvorbu, drvivá väčšina obrazov vznikla za posledné dva roky. Pre porovnanie je tu zopár obrazov aj zo skoršieho obdobia. Vytvoril  ich kombinovanou technikou - akryl a olej na plátne.

Autor sa predstavuje ako skúsený figuralista, v jeho dielach dominuje téma ženy. O svojej tvorbe sa vyjadril, že je to spev o žene, ktorú  predstavuje ako milenku, matku, dievča, aj nadprirodzenú bytosť. Zdôrazňuje krásne línie ženského tela, pričom jeho fantázia sa nezastaví ani pri zobrazení najintímnejších prejavov lásky. Sú to však veľmi kultivované akty. „Žena je pre mňa večná téma, bez nich by sme tu neboli. Vďaka a úcta za to, že sme,“ uviedol autor. Baláž má výrazný zmysel pre farebnosť, ktorá zvlášť vyniká na veľkých plátnach. Jeho obrazy sú pocitovo silne expresívne. Nebojí sa používať ani výrazne červené odtiene, ktoré tlmí studenými farbami.

Dušan Baláž sa narodil 7. 2. 1950 vo Svite. Pracoval 33 rokov v košickom štúdiu Slovenskej televízie ako výtvarník, grafik, animátor. Po päťdesiatke (v roku 2002) sa začal živiť ako slobodný umelec. Založil súkromnú Galériu VEBA, ktorá dala priestor na prezentáciu tvorby vyše stovke výtvarníkov. Dnes je v týchto priestoroch iba jeho ateliér, v ktorom ho môžete stretnúť denne od 10:00 hod., kedy zvyčajne začína tvoriť.  „Pre mňa neexistuje deň bez čiary. Bez umenia neviem žiť. Maľovať je pre mňa šťastím,“ povedal Baláž.

Je organizátorom výtvarného života v Košiciach. Je spoluorganizátorom  Výtvarných salónov. Organizoval medzinárodné sochárske sympózium Cassovia Sculpture Garden a medzinárodný maliarsky plenér Cassovia Painter Garden.

K maľovaniu sa dostal vlastným úsilím.  Balážová počiatočná tvorba je spojená s kresbou a maľbou, ktorej základy získal (1976-1980) v ateliéri akad. maliara Júliusa Hegyesiho. Ako prezradil, talent získal od Boha. Po otcovi zdedil vzťah k umeniu. Ale na vysokú školu ho nikdy nevzali. „Talent sa musí vždy zdokonaľovať. Rád som sa učil od múdrejších a skúsenejších. Teraz to splácam svojou mikroškolou pre adeptov ŠUP-ky,“ doplnil umelec.  

Baláž je členom Klubu výtvarníkov Medzibodrožia – TICCE, Združenia nezávislých výtvarníkov ARTEFAKT so sídlom v Bratislave a Umeleckej besedy UBS. Vystavuje od roku 1981. Vlastné výstavy mal  v Košiciach, Bratislave, Humennom, Prešove a inde. V zahraničí mali možnosť vidieť jeho obrazy v Maďarsku, Poľsku, Švajčiarsku, Belgicku, Nemecku a USA. V roku 1994 bol na študijnom pobyte v štáte Alabama v USA.

V Galérii Átrium vystavoval už vo februári 2007 spolu so svojim priateľom výtvarníkom Pavlom Kvoriakom. Potom v roku 2010 pri príležitosti svojej šesťdesiatky. Dnešnú výstavu otvorí jeho bývalá kolegyňa z televízie Gabriela Haščáková Vizdalová, ktorá ho nazvala „božím človekom“.

 tv7.sk/zena kolaz asamb-a-laz

/www.teraz.sk/najnovsie/galeria-atrium-v-presove-vystavuje

korzar.sme.sk/jubilujuci umelec-pre mna neexistuje den bez ciary

Prešovsky Večerník

Média - Video

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri