NAŠE HRY . OKNA - Gál Ludmilla a Csutkainé Együd Klára

25. 1. 2018 o 17:00 h vernisáž výstavy Naše hry a Okná

Autorky e.Clara a Ludmilla Gál z Maďarska z partnerského mesta Nyíregyháza

Tlačová beseda o 16:00 h

Fotografka CSUTKAI CSABÁNÉ /EGYÜD KLÁRA/ používa v profesionálnom živote umelecké meno e.Clara. V Galérii Átrium vystavuje okolo 50 svojich fotografií, ktoré sú prierezom jej tvorby za posledných 25 rokov. Ale sú medzi nimi aj také, ktoré vznikli iba nedávno. Charakterizujú ju okná, lepšie povedané pohľady z nich, ktoré s obľubou zasadzuje do starých rámov z okien.

Ako sama na seba prezradila, doma ju často nazývajú čudáčkou, lebo tam, kde sa demolujú staré domy, rada sa hrabe na zbúranisku a hľadá staré rámy. Najviac ju fascinujú tie malé, ktoré bývajú na záchodoch s mosadznými kľučkami.

Používa digitálnu farebnú tlač a fotografie upravuje kombinovanou technikou.

Narodila sa v Nyíregyháze v roku 1956, kde aj študovala. Po maturite ukončila ešte štúdium fotografie, čomu sa profesionálne venuje dodnes.

Fotí od malička, priviedol ju k tomu otec, pre ktorého bolo fotografovanie koníčkom.

V poslednom ročníku gymnázia sa zoznámila so svojím súčasným manželom  Csabom Csutkaim, ktorý ju nasmeroval  na profesionálnu cestu fotografky a odborne ju usmerňuje doteraz.

Výrazný vplyv  na jej tvorbu  mal dnes už nebohý priateľ a učiteľ Zoltán Császár, ktorý ju naučil technickým a odborným fortieľom fotografovania.

Od roku 1976 sa pravidelne zúčastňuje rôznych národných fotografických súťaží, kde získava strieborné a zlaté ocenenia.

Je zakladajúcou členkou fotoklubu v Nyíregyháze, dodnes je jeho členkou.

Zapájala sa aktívne do kultúrneho života v Nyíregyháze, vystavovala v sieni Gyulu Pála, v hoteli Korona, na základnej škole Zoltána Kodálya, v mestskom vzdelávacom centre, v galérii Korzo.

Textilná výtvarníčka LUDMILLA GÁL sa prezentuje desiatimi dielami. Zo svojej tvorby priniesla do Galérie Átrium päť gobelínov a rovnaký počet olejomalieb na plátne. Práce vznikli za posledných desať rokov. Vytvoriť gobelín z tenkých vlákien trvá niekedy aj rok.

Narodila sa v roku 1956 v meste Dneprodzeržinsk na Ukrajine. V Kyjeve absolvovala (1974-76) Vysokú školu ľahkého priemyslu a potom v Poľsku v meste Lodž (1976-81) odbor módne návrhárstvo na dnešnej Akadémii umení.

Vydala sa za Csabu Gála a v roku 1981 sa usadila v Nyíregyháze. Tu začínala ako módna návrhárka v odevnom podniku. Stala sa členkou Maďarského umeleckého fondu. V období rokov 1982-89        pôsobila ako umelec na voľnej nohe, viedla rubriku módy v časopisoch Kelet Magyarország a Nyírvidék, tiež ako hosťujúci kostýmový výtvarník pôsobila v Divadle Mórica Zsigmonda. Skúsila si aj pozíciu pedagogičky na Strednej umeleckej škole v Nyíregyháze, kde učila odbor textil.

Média - Gál Ludmilla a Csutkainé Együd Klára

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri