Objektívom života Viktora Zamborského

Fotograf, novinár, športovec Viktor Zamborský sa dostal začiatkom roka do spoločnosti šesťdesiatnikov. Pri tejto príležitosti  pripravil aj výstavu Objektívom života v Galériu Átrium v Prešove, ktorú si diváci budú môcť pozrieť do konca mája.

Jeho bývalý dlhoročný kolega Milan Orszagh o ňom do pozvánky na dnešnú vernisáž napísal, že je majster športovej fotografie. Aj keď vo svojej profesii začal pracovať až po vysokej škole (1980 – Pedagogická fakulta UPJŠ v Prešove, telesná výchova a branná výchova), prvú fotografiu mal v miestnej tlači uverejnenú už rok predtým. Zanietenie pre šport ho predurčilo špecializovať sa na túto tematiku. Pracovať ako žurnalista – fotograf začal v roku 1983 (Prešovské noviny) , od roku 1990 je stálym členom redakčného tímu Prešovského večerníka.

V jeho bohatom archíve sa nachádzajú fotografie z Prešova, blízkeho okolia aj širšieho regiónu. Novinári o ňom vedia, že pokiaľ potrebujú fotku z nejakej udalosti z minulých rokov, u Viktora ju nájdu. Nielen že pri „všetkom“ bol, ale má aj dobrý systém,  ako sa v archíve vyznať.

Zamborský je tiež oduševneným zberateľom fotoaparátov. Na svoj prvý si rád spomína. Nechýba mu ani zanietenie prieť sa medzi fotografmi o to, kto má akú super techniku. Aj keď práve prekročil šesťdesiatku, nerobí mu problém sledovať trendy moderných technológií v oblasti fotografie a prenosu dát.

Je tiež dlhoročným externým spolupracovníkom tlačovej agentúry SITA, vďaka čomu sa dostal pracovne aj za hranice šarišského regiónu, niekedy aj Slovenska. Bol pri mnohých adrenalínových akciách, ako sú záplavy, zosuvy pôdy, iné prírodné živly, štrajky, demonštrácie,  ale aj ľudské tragédie či voľby. V jeho hľadáčiku sa ocitlo mnoho známych tvárí aj nádherných zákutí miest a čaro prírody.

V posledných rokoch prepadol novej vášni, potápaniu. Pod vodnou hladinou fotografoval na Štrbskom plese, na Domaši ale aj v exotických vodách a jaskyniach napr. v Egypte, Karibiku, Mexiku, Thajsku, Indonézii, pri Čiernom mori.  Naposledy bol s potápačmi ŠKP Prešov v republike Palau, ktorú obmýva Tichý oceán. Tam si splnil aj svoj sen plávať medzi žralokmi.

Milovníci v Prešove mali viackrát možnosť vidieť jeho výstavy.

 

Výstava v Galérii Átrium potrvá do 31. mája.

 

Média - Zamborsky Viktor

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri