Viera SZABOVÁ - VÝBER Z TVORBY

 

Košická výtvarníčka Viera Szabová, rodená Poljačková, pripravila pre návštevníkov Galérie  Átrium v Prešove výstavu Výber z tvorby.  Svoje umenie prezentuje na 26 plátnach, Maľuje olejom a používa aj kombinovanú techniku, hľadá nové formy vyjadrovania, čo jej robí radosť. Jej meno je priaznivcom tejto galérie známe, mala tu už samostatnú výstavu pred desiatimi rokmi. Novú výstavu si môžu diváci pozrieť do 27. februára.

„Je to subjektívne, je to o mne. Pokiaľ sa priblížim k ľuďom, ktorí fungujú na rovnakej vlne, ako ja, som veľmi rada. Netvorím na objednávku, nevyhľadávam nikoho, kto by si chcel dať namaľovať obraz podľa jeho predstáv.  Predovšetkým sa s ľuďmi chcem podeliť o svoju tvorbu a to ma napĺňa,“ uviedla autorka.

Viera Szabová sa narodila 21. 9. 1959 v Bratislave, detské roky prežila v Nitre a neskôr sa rodina presťahovala do Košíc, kde jej otec získal pracovnú ponuku v košickom televíznom štúdiu. Je absolventkou Strednej umelecko priemyselnej školy v Košiciach odbor grafika. Po ukončení štúdia pracovala v reklamných agentúrach ako počítačová grafička.  Popri tom však stále maľovala. Naplno sa začala venovať výtvarnému umeniu v období, keď jej dorástli deti, odišli z domu  a veľmi emocionálne pociťovala  syndróm prázdneho hniezda. „Keď deti dozreli, zrazu nikto odo mňa nič nepotreboval, evokovalo to vo mne, že moja cesta je tvorba. To mi dalo nový rozmer a otvorili sa mi dvere do sveta umenia. Maľovanie je súčasť môjho života,“ povedala výtvarníčka.

Keďže sa dlho profesijne venovala odvetviu reklamy a propagácii, k výtvarnej tvorbe opäť pričuchla v ateliéroch košických umelcov. Podľa jej slov, stretla sa tam s prajným prostredím a naberala skúsenosti a nové inšpirácie. Získala tu nových priateľov aj priaznivcov.

Venuje sa figurálnej tvorbe, abstrakcii, v jej dielach sa nachádza symbolika. Ale na výstave diváci nájdu aj portrét jej najmladšieho syna, ktorého poňala veľmi realisticky. Maľuje pocitovo, obľubuje teplé farby.

Zúčastnila sa viacerých plenérov – v Košiciach, Zádielskej doline, Čečejovciach, Drienici, Pečovskej Novej Vsi. Získala niekoľko ocenení. Vystavovala v Košiciach, Bratislave, Žiline, Prešove ale aj v Maďarsku.    

Média - Viera SZABOVÁ

 

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri