SYNESTÉZIA Ján (Jonsy) Gáll - Dušan Scholtz

Skoro rovnakí, ale prejavom každý iný

Výstavné priestory Galérie Átrium ovláda až do konca apríla súbor 52 obrazov mladých košických modernistov Jána (Jonsyho) Gálla  so svojou umelecky spriaznenou priateľskou dušou Dušanom Scholtzom. Ich spoločnú autorskú kolekciu 52 obrazov pripravil známy košický galerista a výtvarník trochu staršej generácie Dušan Baláž. Ten je akýmsi duchovným vodcom (ale nie ajatolláh) umeleckého vývoja tohto dua. V tomto prípade ide o tretí spoločný výstavný projekt autorskej dvojice Gáll-Scholtz. Tentoraz pod názvom Synestézia.  

Ján (Jonsy) Gáll

Vo svojej tvorbe sa venuje maľbe, kresbe, grafike a umeleckému spracovaniu dreva. Tento expresionista používa farby odvážnejšie v presvedčení, že práve ony sú nositeľkami ľudských vnemov. Jeho obľúbenými témami sú námety zo slovenskej dediny, polozabudnuté mestské uličky i zátišia oplývajúce pokojom. Takže jeho tvorba zviditeľňuje prakticky všetko v okolí nášho života, videné samozrejme jeho očami.  

Dušan Scholtz

Scholtzova tvorba vychádza zo známej filozofie, že každý deň je malým životom. Každodenná realita má podľa neho svoju vlastnú, meniacu sa mágiu. Práve pre možnosť jej dôslednejšieho vychutnávania dal pred vydláždenými mestskými ulicami prednosť životu v prirodzenejšom prostredí vidieka. V presvedčení, že príroda nám dáva nielen energiu, ale pôsobí blahodarne aj na naše videnie a cítenie. To všetko sa viditeľne odráža aj z vystavovaných diel autora.  

dusanscholtz@dusanscholtz.com

jan.gall@yahoo.com

https://www.facebook.com/jonsygallery/

https://www.jonsygallery.com/

VIDEO

 SME. Sučasne hviezdy výtvarneho neba scholtz a gall ziaria svojimi obrazmi v presovskej galerii

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri