Valéria Szépe - Smoleňová - Moje maľovanie

Valéria Szépeová Smoleňová vystavuje svoje obrazy v Galérii Átrium po desiatich rokoch. Za toto obdobie sa výtvarníčka posunula vo svojej tvorbe od reality videného k abstrakcii. Ako tvrdí, dôvodom je možnosť plne rozvinúť hru tvarov a farieb. Aj pri tejto tvorbe sa však inšpiruje zaujímavými prírodnými javmi a historickými miestami. Na jej obrazoch už divák nenájde reálnu lokalitu, ale autorka vychádzala z konkrétnych podnetov miest, ktoré sa jej páčia. Srdcu blízky je jej  Liptov, Banská Štiavnica, Prešov, zátoky okolo rieky Torysa. „Divák v nich nájde, čo chce, v názvoch je len môj pocit,“ povedala autorka.

Výstava ponúka 54 obrazov. Szépeová Smoleňová pri tvorbe s obľubou používa akryl, olej, kombinovanú techniku, grafity. Rada tvorí v teréne. Zúčastnila sa na mnohých plenéroch na Slovensku aj v okolitých krajinách. Na Liptove (Podtureň) tiež sama zorganizovala sedem ročníkov medzinárodných plenérov.

Narodila sa v Prešove, vyrastala v centre mesta na Slovenskej ulici, v tesnej blízkosti dnešného Krajského múzea, kde sa stretávala s históriou, umením a s prešovskými umelcami. Už tu obdivovala gotické oblúky, okná, vežičky. Na základnú školu aj na gymnázium chodila na Konštantínovu ulicu. Po maturite pokračovala v štúdiu na Stavebnej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach, ktorú absolvovala v roku 1983. Po škole žila v Martine, teraz pôsobí na Liptove. Výtvarné umenie nie je jej hlavným povolaním, venuje sa projektovaniu stavieb.

S kreslením začínala už na základnej škole, svoje prvé výtvarné práce prezentovala počas stredoškolských rokov. Ku svojej záľube sa vrátila až neskôr, keď jej odrástli deti. V Martine sa  dostala na Ľudovú školu umenia do ateliéru Štúdia pre dospelých, kde sa začala vážnejšie zaoberať výtvarnou činnosťou. Ako tvrdí, začínala všetkými technikami. Jej dominantnou témou bola architektúra a krajina. Na jej výstave v Galérii Átrium ju povzbudiť v umeleckom rozlete prešovský výtvarník Dušan Pončák, ktorý ju nasmeroval k pocitovej tvorbe a tým k abstrakcii. V Martine o umení a tvorbe často komunikovala aj s dnešným kurátorom výstavy Petrom Popelkom. „Dnes autorka predstavuje svoju novú etapu tvorby. V posledných rokoch s obdivuhodnou húževnatosťou pracuje na novej tvorivej méte - abstrahovať realitu  videného a akcentovať osobný zážitok. Veľmi odvážne prekročila svoj realistický priestor a snaží sa o nové dimenzie. Vidíme v jej dielach polohu tvorivého experimentu a príklon k lyrickosti až baladičnosti. Maľovanie akrylom a pastelom obohatila o monotypiu so všetkými znakmi zrelého umeleckého diela,“ uviedol Popelka.

Vystavovala na Slovensku aj v Európe. Je členkou Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri LKS v Liptovskom Mikuláši.

Pri práci sa riadi výrokom amerického spisovateľa Williama Feathera „Ľudia prichádzajú o svoj podiel šťastia nie preto, že by ho nikdy nenašli, ale preto, že sa nedokážu zastaviť, aby si ho vychutnali.“  Podľa jej slov svoje šťastie nachádza v maľovaní, kde sa aj v tomto uponáhľanom svete čas zastaví a ona si ho naplno  vychutnáva.

Tlač a video

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri